Stok Kangri 6135m, 25. – 28. srpna, 2008 Tisk Email
Napsal uživatel Kolík   
FRIDAY, 06 NOVEMBER 2009 22:35

Stok Kangri 6135m, Ladakh, Indie, 25. – 28. srpna, 2008

 

Stok Kangri (6135m) je snadno dostupná šestka vypínající v masivu jižně od Lehu. Túra je běžně plánována na 4 dny a samozřejmě je nutná předchozí aklimatizace. 4 dny jsou luxusní čas na výstup, v případě nedostatku času je však možno túru zvládnout i během 2 dní. Díky své dostupnosti se jedná o dost vyhledávaný vrchol a místní guidové tam vytáhnou snad úplně každého, kdo si je objedná a zaplatí. Fakt je, že pro některé je to asi dost tristní zážitek a je pravděpodobné, že je již nikdo nikdy v takové nadmořské výšce neuvidí. Výchozím bodem je Stok, který je vzdálen 10 km od Lehu a je snadno dostupný místním taxi nebo již hůře busem. Nejlepším obdobím pro výstup je červenec – srpen.

1. DEN

Na cestu vyrážíme taxíkem z Lehu již v 6 ráno. Naše skupina má 5 členů: Kolík, Diorka, Mišák, Jana a Vojta. Je 25. srpna. V oblasti jsme již od 14. srpna, mezitím jsme absolvovali trek údolím řeky Markha, který vede přes sedla 5300m a výstupy na vrcholy 5500m. To nám poskytuje skvělou aklimatizaci pro výstup na vrchol.

Trek na Stok Kangri začíná ve vesnici Stok (3630m), kde již na nás čekají najmutí 4 koně s horsemanem, které nám nesou podstatnou část bagáže. Přes den cesta vede vyschlým řečištěm a úzkým údolím, které se s přibývající výškou rozšiřuje. Cesta údolím je nádherná sama o sobě, po cestě se lze občerstvit v tee-tentu, který je u odbočky na sedlo Stok-La, přes které vede cesta do Rumbami. My pokračujeme dále pod Stok Kangri, která na nás mezi vrcholy občas vykoukne. Po celkem 4 hodinách chůze dorážíme do kempu (4360m), který je dost obsazený, jakž takž ještě nacházíme místo na naše stany. Krajina se postupně mění, tak jak je to v Himaláji charakteristické – ostré vrcholy se mění na oblé a občas si připadám jak v mohutných Krkonoších nebo na opravdu Velké Fatře.


2. DEN

Ráno máme už v 8 hodin baťohy na zádech a před 10 jsme v base campu (5000m). BC je na obrovské moréně, kterou protéká říčka, je to nádherné místo pro kempování. Stavíme stany a vyrážíme ještě na průzkum do ABC (5300m)a na ledovec pod Stok Kangri (5450m). Jako BC2 lze ještě vybrat místo v údolí přímo pod ledovcem, je tam ale prý problém s vodou. Kolem osmé jsme již ve spacáku a začíná opravdu mrazivá noc. Spí se …jako v 5000 metrech – takže blbě.

 

3. DEN

Budíček nějak neklapnul, místo ve 2 vstáváme až ve 2,45, všichni z okolních part jsou již v prachu. Aspoň jsme si schrupli. V 3,30 již mastíme na kopec. Cesta vede přes sedlo mezi BC1 a BC2 (5150m) a odtud se traverzuje dlouhým pozvolným stoupáním na ledovec. Svítání nás zastihlo na ledovci, kvůli kterému s sebou táhneme veškeré vybavení na ledovcovou túru – zbytečně. Přebíháme ledovec bez maček, cepínů, lan, ledovec je plochý a jediný problém může nastat při hledání cesty mezi trhlinami a při přechodu přes ledovcovou řeku. Skok přes řeku může být jediným nebezpečnějším místem, když jsme tam byli my, tak to ale bylo naprosto v pohodě. Ledovec leží ve velmi plochém údolí a v jeho závěru se prudce zvedá na hřeben, který propojuje Stok Kangri s protějším hřeben. Celé údolí má úchvatnou scenérii.

Za ledovcem začíná svah, který vede přímo pod vrchol a na vrcholový hřeben. Cesta svahem je zcela zřetelná a ve výšce 5920m se napojuje na hřeben, po kterém se doleze až na vrchol.

Na vrcholu stojíme s Míšou po 5 hodinách chůze z BC v 8,45. Postupně doráží i zbytek naší skupiny. Vrchol je pokrytý sněhem a relativně plochý oproti divokému vzezření hory při pohledu zespoda a je ozdoben mnoha nezbytnými vrcholky. Vzhledem k tomu, že vrchol je nejvyšší v širokém okolí, je odsud nádherný výhled na Great Himalaja Range, Karakoram a úchvatné pohledy na Kang Yaze (6500m)…o kterém přemýšlím, že by mohla být třeba příštím skialpovým cílem. Je super počasí, takže je co vychutnávat.

Po nezbytném focení vyrážíme zpět a během 3 hodin jsme opět v BC, kde nás čeká již jen odpočinek.

 

 

4. DEN

Vstáváme v 6 do mrazivého rána, vše zamraženo, ještě v 8 hodin je na nule. Během 3,5 hodiny jsme ve Stoku, kde na nás již čeká transport a po cestě se ještě stavujeme v 500 let starém klášteře ve Spituku.

 

Na závěr: trek je sice plánován na 4 dny, při dobré kondici a aklimatizaci se v pohodě dá vyjít první den během 6 hodin do BC, nebo 7,5 hodin do ABC, cesta na vrchol z BC zabere 5 hodin a z vrcholu do BC 3 hodiny a z BC do Stoku další 3,5 hodiny (žádná velká honička). Suma sumárum to lze dát s přehledem za 2 dny.

Jedno doporučení na závěr – nešetřit a nehrát si na nosiče a najmout si koně na nošení harampádí.

 

Zapsal Kolík