Biokovo - VHT na Jadranu, 8/2007 Tisk Email
Napsal uživatel Kolík   
THURSDAY, 29 NOVEMBER 2007 22:12

Kdo se, ať už z jakéhokoliv důvodu, ocitnete na Jadranském pobřeží ještě nezoufejte. Dá se zde prožít celkem solidní dovolená a nemusí to být přímo na pláži. Nad Makarskou riviérou se vypíná hřeben pohoří Biokovo. Je to asi 50 km dlouhé vápencové pohoří, které se přímo od moře vypíná do výšky 1700 m. Úpatí hor je ve výšce 400m a odtud pokračuje několik set metrů stěnami až do vrcholového hřebene. Turistické cesty jsou značené, i když díky velmi nízké návštěvnosti bývá někdy problém stezku najít. Za celý den pravděpodobně vůbec nikoho nepotkáte. Je to pěkné pohoří podobné například východní části Nízkých Tater.

Výchozí místa: Bast (cca 40 minut z Promajne pěšky nebo pár minut autem)

Výlet1: Z Bastu podél hlavního hřebene údolím nahoru. Před koncem údolí cesta odbočuje doleva podél stěny do borového pralesa a odtud do sedla, kde je chata (uzavřená). Odtud cesta vede traverzem až na hřebem, po kterém se stáčí na sever. Na plochém hřebeni jsou občas patrné zbytky po využívání hor v minulých stoletích - kamené ohrady, zbytky obydlí, studně, políčka. Hřebenovka dojde až k vrcholu Sv. Ilji, na kterém je kaplička (cca 1640m). Dále stezka vede na sever po hlavním ostřejším hřebínku, na konci kterého padá zpět do údolí směrem k moři. Sestup je sutí, spíše nepříjemný, vlastně celkem vomrsk. Celý okruh je cca na 5 - 6 hodin. 

Výlet2: Z Bastu opět nahoru, na rozcestí rovně až do sedla. Odtud dále na jih podél hlavního hřebene směr na Borovec. Po cca 30 minutách od sedla je možno udělat odbočku (ca 2 hodiny tam a zpět) na Šibenik, který se vypíná přímo nad Promajnou. Je z něho famózní výhled na celé pobřeží, Brač, Hvar...Cesta dojde až na Borovec, což je borovicový prales - nádherný. Odtud se sestupuje roklí dolu podél velkých vápencových stěn - nádherný sestup. Zhruba v půlce je možné s minilezeckým intermezem navšívit velkou přírodní vápencovou jeskyni. Cesta se dostává až do údolí a podél hřebene se vrací zpět do Bastu. Celý okruh je celkem na cca 8 hodin.

Výlet 3 - cyklo: Promajna - Makarska - Tučapy - Sv. Jura. Celkem náročný výlet asi 43 km stoupání 1800m. Zpět lze zpestřit návratem terénem pod hřebenem Biokova. Má to celkem tak 100km a převýšení 2500m.

Výlet 4 - cyklo: vrstevnice v pod hřebenem hor mezi Makarskou, Bastem, Promajnou a dále na sever. Mnoho cest a variant, náročné na převýšení.

 

PRAKTICKÉ:

- vemte si kolo nebo si ho půjčte

- vemte si dobré boty

- pro ambiciozní - vhodné na lezení i prvovýstupy

- pozor hadi!

- málo vody - vápenec